międzynarodowy dzień lasówWiosną warto wybrać się na spacer do lasu, bowiem od 2012 roku, 21 marca jest też Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.

Według szacunków lasy pokrywają 1/3 lądów na Ziemi, niestety ich powierzchnia kurczy się w zastraszającym tempie. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Co byłoby gdyby zniknęły wszystkie lasy? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Są one bowiem rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami.

Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi lasy są miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, zapewniają budulec, karmią i zapewniają substancje lecznicze. W tym dniu warto pomyśleć o tym, by zamiast spędzać czas w zatłoczonym mieście wybrać się raz na jakiś czas najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to bardzo ważne. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić.

E. Fraszczyńska