Styczniowe liczenie nietoperzy w jaskiniach Załęczańskiego PK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Mmyo

25 stycznia 2020 roku odbyło się monitoringowe liczenie nietoperzy w jaskiniach Wyżyny Wieluńskiej, w Załęczańskim Parku Krajobrazowym.

W pracach uczestniczyli chiropterolodzy z Warszawy, Poznania, Piły, Opola i Łodzi pod kierunkiem Maurycego Ignaczaka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy oraz Grzegorza Lesińskiego – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Badania przeprowadzono na podstawie zezwoleń Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska w Katowicach i Łodzi, przy współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictwa Wieluń.
Policzono nietoperze zimujące w jaskini Szachownica oraz w jaskiniach na Górze Zelce (rez. Węże). Nietoperze zimujące w jaskiniach Wyżyny Wieluńskiej liczone są regularnie od kilkudziesięciu lat. Od 37 lat prowadzony jest monitoring nietoperzy w jaskiniach na Górze Zelce, a jaskinia Szachownica w tym roku doczekała się jubileuszowego – czterdziestego roku badań. Coroczne badania w Szachownicy to najdłużej trwający monitoring hibernacji nietoperzy w Polsce.
W Szachownicy stwierdzono ponad 1300 osobników z 9 gatunków nietoperzy. W stosunku do ostatnich lat jest to liczebność dość niska.
W jaskiniach na Górze Zelce stwierdzono 4 gatunki nietoperzy w łącznej liczebności 20 osobników. Na uwagę zasługuje Jaskinia Mała. Podczas obecnych badań była ona najliczniej zasiedloną jaskinią ze wszystkich objętych liczeniem jaskiń rezerwatu Węże i rekordowo hibernowało w niej 12 osobników.
K. Gara

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button