plakat pojedynek po bitwie1 212x30022 – go stycznia br. przypada 157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji w Kinie Ratusz w Zduńskiej Woli wyświetlony zostanie film „Pojedynek po bitwie”.

W sierpniu 2019 roku nasze Stowarzyszenie kręciło w Strońsku krótki film, a raczej etiudę filmową z okresu Powstania Styczniowego. Tematem wiodącym jest bitwa pod Sędziejowicami, w której oddział powstańczy pod dowództwem gen. Edmunda Taczanowskiego rozbił liczący 43 kozaków oddział carski pod dowództwem rotmistrza von Grabbego. Ten niewielki oddział wdarł się 26 sierpnia 1863 roku do wsi Sędziejowice w sam środek oddziałów polskich liczących około 1600 koni i oddziału kosynierów. Niemal wszyscy uczestnicy walki zostali po stronie carskiej zabici. Powstańcy utracili tylko 4 poległych. Do niewoli dostał się między innymi por. Witmajer, jedna z postaci naszego filmu. Jako jego przeciwnik w naszym filmie pojawia się postać kapitana Oksińskiego. Wydarzenia w filmie dzieją się bezpośrednio po bitwie i stanowią fikcję opartą na tle historycznym. Scenariusz przewiduje ucieczkę z niewielkim oddziałem por. Witmajera i pościgu za nim oddziału kapitana Oksińskiego. W filmie obaj bohaterowie się znają z przeszłości, co ma to ścisły związek z wydarzeniami na filmie… Alternatywna końcówka wydarzeń z sierpnia 1863 roku ma na celu pełniejszy przekaz historyczny dotyczący, całego okresu Powstania, jego przyczyn i podłoża politycznego i społecznego – pisze o produkcji Stowarzyszenie Złoty Krzyż.

Film ma podkreślać wydarzenia z tamtego okresu i być ciekawym spojrzeniem na mało znany epizod historii naszego regionu, dlatego tym bardziej zapraszamy osoby zainteresowane na premierowy pokaz tej produkcji.

 Początek seansu o godz. 18:30 w sali kameralnej Kina Ratusz. Wstęp wolny.