Dzień Ziemi 2019 - "Chroń nasze gatunki"

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

2 earthday zemia22 kwietnia 1970 roku miliony ludzi wyszły na ulice, by zaprotestować przeciwko negatywnym skutkom 150 lat rozwoju przemysłowego. Od tamtej pory, każdego roku, kolejne miliony osób przypominają o sensie tego wydarzenia.

Dzień Ziemi to coroczny apel, wezwanie do kampanii na rzecz otaczającego nas świata i niebezpieczeństwach jakie mu zagrażają. Tegoroczne wydarzenie jest 49. Dniem Ziemi. Jest organizowane i promowane przez Earth Day Network (EDN), której Przewodniczącą jest Kathleen Rogers. Ruch, aby móc chronić Ziemię, m.in. wspomaga rządy w tworzeniu i przyjmowaniu ustaw o czystym powietrzu, o czystej wodzie i  o zagrożonych gatunkach.

Święto jest już obchodzone  w 192 krajach świata.  W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

Tematyka obchodów Dnia Ziemi jest różnorodna, ale ściśle związana z ekologią i ochroną środowiska. Różne hasła towarzyszą obchodom, raz były poświęcone odnawialnym źródłom energii i efektywności energetycznej „Z energią zmieńmy źródła”, innym razem  hasło brzmiało „Palący Temat – Niska Emisja”, "W kierunku natury", czy "Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych". Tegoroczna edycja ma na celu zwrócenie uwagi na gatunki ginące. Zdaniem EDN „Wszystkie żywe istoty mają wewnętrzną wartość i każda z nich odgrywa wyjątkową rolę w złożonej sieci życia”.

Earth Day Network prosi ludzi o dołączenie do kampanii „Chroń nasze gatunki”.

Cele kampanii to:

  • kształcenie i podnoszenie świadomości na temat przyspieszenia wymierania milionów gatunków oraz przyczyn i konsekwencji tego zjawiska,
  • osiągnięcie ważnych zwycięstw politycznych, które chronią szerokie grupy gatunków, a także poszczególne gatunki i ich siedliska,
  • budowanie i aktywowanie ruchu globalnego, który obejmuje naturę i jej wartości,
  • zachęcanie do indywidualnych działań, takich jak przyjmowanie diety roślinnej i powstrzymywanie stosowania pestycydów i herbicydów.

Pamiętajmy !

Co o roku na świecie:

  • ubywa 12-15 mln hektarów lasów,
  • około 70% gatunków roślin zagrożonych jest wyginięciem,
  • 37% światowych zasobów ryb słodkowodnych zalicza się do gatunków, które wyginęły, są ginące lub poważnie zagrożone w swoim bytowaniu,
  • podobnie 12% ptaków, 21% ssaków,
  • z roku na rok zmniejsza się populacja płazów, 30% zagrożonych jest wyginięciem,
  • masowo giną pszczoły, co powoduje nie tylko straty w gospodarce, ale prowadzi do wyginięcia 3/4 gatunków roślinności, która potrzebuje właśnie takich zapylaczy.

Spośród 47677 poddanych ocenie zagrożenia gatunków, ponad 17 tys. grozi wyginięcie (wg ekspertów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów – IUCN, 2011)

Różne gatunki giną, a ludzi przybywa...

W. Pogorzelska

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button